Пенсійна система у Франції

Всі ми згадуємо фільми, музику та інші романтичні моменти які пов’зані з Францією, адже де шукати романтику, як не там. Але коли йде питання про фінанси та пенсію, то рівень романтики у цьому знижується, навіть у такій романтичній країні як Франція.

Пенсійна система Франції
Пенсійна система у Франції

Пенсія у Франції

У Франції пенсія розподіляється на базову та додаткову (накопичувальну) частини. Базова розраховується на основі середньомісячної зарплати, а додаткова на основі балів, які нараховані з підприємства на якому працював громадянин.

Розмір пенсії у Франції

Особливості пенсії у Франції:

  • якщо стаж більше 41,5 року пенсія нараховується у розмірі 100%, а якщо менший, то розмір зменшується на 1,25% за кожний квартал, якого не вистачає;
  • якщо протягом 40 років із зарплати вираховувались кошти на страхування, то гарантується надбавка до пенсії;
  • декретна відпустка та вимушене безробіття до 6 місяців враховується до стажу;
  • при виході на пенсію в 67 років французам гарантується повна пенсія незалежно від стажу.

Звичайна пенсія у Франції становить половину середньої зарплати, але якщо додати ще накопичувальну страхову суму, то французькі пенсіонери іноді отримують більше чим люди які працюють.

Середня пенсія у Франції 1000 євро, якщо порівнювати, то це рівень з країнами Великобританія та Італія, вищі пенсії у Швеції, Німеччині та Іспанії та значно вищі у Данії, Норвегії та Фінляндії. У країнах СССР пенсії значно менші, але звичайно потрібно враховувати рівень цін у країнах у співвідношенні до виплат.

Життя на пенсії – існує!

Залежність пенсії від заробітної плати у Франції

Громадяни Франції, які працюють офіційно на підприємстві щомісячно здійснюють відчислення коштів до пенсійного фонду 16,35%, але 50% від суми за них сплачує роботодавець. Фрілансери, вільні робітники і т.п повинні здійснюювати ці виплати самостійно та у повному розмірі 16,35%.

Розрахунок базової пенсії становить 50% від 25 років найвищої заробітної плати враховуючи інфляцію. Для державних службовців та чиновників базова пенсія становить 75% від середньої заробітної плати за останні півроку.

І як же нараховується додаткова пенсія та бали. Співробітники платять страхові виплати – це дає їм право на бали. Коли працівник звільнився к-ть цих балів множиться на фіксовану вартість. Якщо врахувати надбавки та ці пенсійні бали, то французи отримують приблизно 80% середнього заробітку.

Пенсійний вік у Франції

Всі ми чули про загально національни страйк у Франції 5 грудня 2019 року проти пенсійної реформи. На акцію протесту вийшло понад 800 тис громадян. У цей період зупинилось метро та 80% потягів. 10 грудня відбулась друга акція протесту. Чому ж люди вийшли на страйк?

Головна причина – збільшення пенсійного віку. Уряд, хотів запровадити вихід на пенсію у віці 67 років та заохотити роботу французів знижками та преміями. Також чиновники хотіли змінити їхню пенсійну систему, яка складалась з приблизно 40 різних правил, підходів та нарахувань на одну єдину для всіх пенсійну систему.

Як результат протестів пенсійний вік залишився – 62 роки, але отримати можна лише скорочену пенсію.  Отримати повну пенсію без відрахувань буде можливість лише з 64 років.

Пенсійну систему все-таки планують змінити, зробити для всіх єдину та уряд висловив побажання, щоб люди не закінчували свою професійну діяльність у 62 чи 64, а працювали як мінімум до 67, на що держава буде мотивувати преміями та гарантованою пенсією у 1000 євро.

Таким чином на думку влади, вони намагаються вирішити проблему з дефіцитом коштів на виплату пенсій. Тому до 2023 року в уряду є плани збільшити мінімальний пенсійний вік до 67 років.

Пенсійний вік у Франції в середньому становить 60,8 року. Це менше, ніж в Греції, Іспанії, Італії та Португалії та інших країн.

Франція має один із найвищих коефіцієнтів заміщення, тобто співвідношення пенсії та колишніх доходів – більше тільки у Іспанії, Італії та Португалії: французька система дозволяє пенсіонерам утримувати в середньому три чверті свого доходу, що в три рази більше, ніж у британців, які підписують приватні контракти. Пенсійні системи нерідко зазнають критики, оскільки населення старіє.

У кожній країні свої правила та своя конституція, адже у всіх різні галузеві ситуації. Проблеми, які є у країні вирішує уряд і не завжди повністю на користь громадян. Тому, потрібно думати про свою пенсію чим можна раніше і працювати над тим, щоб при досягненні пенсійного віку ви могли жити у достатку та подорожувати, а відкласти на пенсію вам допоможе Фонд пенсійних заощаджень!

5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
1 Комментар
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі