Поширені питання про НПФ

Ми зібрали найпоширеніші питання про НПФ наших клієнтів, для того щоб ви швидко могли знайти відповідь на ваше запитання. Якщо раптом ви не знайшли потрібну інформацію ми з радістю вас проконсультуємо за номером телефону 068 99 88 776 , в онлайн-чаті, у розділі “Контакти” або залишити заявку.

Що таке недержавне пенсійне забезпечення (НПЗ)?

Недержавне пенсійне забезпечення – це накопичення на добровільній або загальнообов’язковій основі особистої пенсії в недержавних компаніях: недержавних пенсійних фондах, страхових компаніям тощо.

На даний момент в Україні працює два рівня накопичення пенсії: державне загальнообов’язкове пенсійне забезпечення та недержавне добровільне пенсійне забезпечення.

Державне загальнообов’язкове пенсійне забезпечення забезпечує пенсію від держави, але, як показує статистика, державне загальнообов’язкове пенсійне забезпечення працює неефективно, адже середня пенсія на даний момент складає лише біля 3 700 гривень на місяць і зростає дуже повільно.

Недержавне добровільне пенсійне забезпечення залежить від пенсійних відрахувань конкретного громадянина.

Для реформування і активізації пенсійної системи планується запуск загальнообов’язкового недержавного пенсійного забезпечення, який працюватиме на принципі обов’язкових відрахувань за рахунок роботодавця на персональні пенсійні рахунки громадян у недержавних компаніях. Це – так званий другий рівень пенсійного забезпечення.

Д.Шмигаль оголосив, що до кінця 2021 року другий рівень пенсійної системи буде запущений. За рахунок конкуренції та обов’язковості відрахувань другий рівень пенсійного забезпечення буде більш ефективним засобом накопичення особистих пенсій.

Детальніше у розділі «Про пенсійну систему в Україні»

Як працює НПФ?

Для здійснення діяльності НПФ укладає договори із обслуговуючими організаціями: Адміністратором, Компанією з управління активами (КУА) та Зберігачем.

До функцій Адміністратора входить: ведення персоніфікованого обліку учасників пенсійного фонду, укладення пенсійних контрактів від імені пенсійного фонду, забезпечення здійснення пенсійних виплат учасникам фонду у випадках, передбачених законом, надання пенсійному фонду агентські та рекламні послуги тощо. По суті Адміністратор – це офіс з управління пенсійними контрактами.

КУА займається інвестиційної діяльністю та формує прибуток для учасників НПФ.

Зберігач займається веденням рахунків НПФ, виконанням розпоряджень Адміністратора та КУА щодо пенсійних активів та виконує функцію контролю щодо операцій з управління пенсійними активами.

З боку Учасника Фонду робота НПФ виглядає наступним чином.

 1. Учасник НПФ укладає пенсійний контракт із Адміністратором НПФ
 2. Учасник здійснює внески на індивідуальний пенсійний рахунок.
 3. Адміністратор НПФ веде облік та звітує про стан пенсійного рахунку учасника.
 4. Для отримання доходу та захисту коштів від інфляції внески інвестуються КУА.
 5. По досягненню пенсійного віку Учасник НПФ отримує недержавну пенсію відповідно до пенсійного контракту. І навіть у період виплат пенсії кошти інвестуються та примножуються.

Як розрахувати яку недержавну пенсію я отримаю та від чого вона залежить?

Для розрахунку недержавної пенсії Ви можете скористатися калькулятором недержавної пенсії. Недержавна пенсія залежить від трьох факторів:

 1. Суми відрахувань на пенсійних рахунок. Чим більше відрахування – тим більше майбутня пенсія.
 2. Строку відрахувань на пенсійний рахунок. Чим раніше ви розпочнете виплати, тим більший буде період інвестицій і, відповідно ваша пенсія.
 3. Інвестиційного доходу, який заробляє НПФ в період накопичень або виплати пенсії.

Як укласти пенсійний контракт та поповнити особистий рахунок?

Варіанти оформлення пенсійного контракту:

 1. Залишити заявку на нашому сайті ФПЗ та отримати на пошту всі документи для оформлення
 2. Зв’язатись з нами через онлайн консультанта на сайті
 3. Залишити заявку для передзвону у нас на сайті
 4. Зв’язатись з нами по номеру телефону чи ел.пошті у розділі «Контакти»

 

Зробити внесок на свій пенсійних рахунок можна у нас на сайті натиснувши на кнопку «Зробити внесок» зверху з права головного меню або перейти за посиланням.

Чи можу я розірвати пенсійний контракт до настання пенсійного віку? Що якщо я перестану робити внески?

Законом передбачено такі випадки розірвання пенсійного контракту із виплатою накопиченого капіталу разом із заробленим інвестиційним доходом:

 • Смерть учасника фонду (накопичений капітал разом із заробленим інвестиційним доходом переходить у спадщину).
 • Підтверджений медиками критичний стан здоров’я (онкозахворювання, інсульт) Учасника фонду
 • Виїзд учасника фонду на постійне проживання за межі України.
 • Визнання учасника фонду інвалідом 1 групи.

В інших випадках розірвати пенсійний контракт до настання пенсійного віку – неможливо. Учасник НПФ можете зупинити внески, потім відновити їх.

Також можливо зменшити або збільшити розмір внеску – без жодних штрафів або санкцій. В будь-якому разі, якщо було зупинено поповнення пенсійного рахунку – заощадження продовжитимуть працювати та на них щомісяця буде нараховуватися інвестиційний дохід.

Чи можливо змінити недержавний пенсійний фонд?

Так, в будь який момент.

Процедура зміни НПФ дуже проста:

 1. Укладається пенсійний контракт із новим НПФ, в якому планується подальше накопичення особистої пенсії.
 2. До Адміністратора НПФ подається копія пенсійного контракту із новим НПФ та заява на перевод пенсійних активів до нового НПФ.
 3. Адміністратор зобов’язаний протягом 5 робочих днів здійснити перевод пенсійних активів разом із заробленим інвестиційним доходом до нового НПФ.

Більше у розділі «Переведення до фонду»

Куди звернутись якщо у мене є ще запитання щодо НПЗ?

Більш детальніше про діяльність за посиланням. Контакти Фонду  пенсійного забезпечення у розділі «Контакти».

Ви можете звернутись до нас на гарячу лінію ФПЗ за телефоном 068 99 88 776 або  залишити заявку у формі зворотного зв’язку, написати онлайн менеджеру на сайті, на ел.пошту чи у соц.мережі.

Де і як я можу контролювати свій пенсійний рахунок? Як зайти в особистий кабінет

Контролювати свій пенсійний рахунок Ви можете в особистому онлайн кабінеті на сайті Адміністратора фонду або через контакт-центр Адміністратора фонду. Також, Адміністратор НПФ щороку здійснює розсилку листів із звітом про діяльність фонду за попередній рік.

Перейти у свій особистий кабінет пенсійного фонду можна  на сайті справа зверху основного меню «Кабінет» або за посиланням.

Коли можна розраховувати на виплату недержавної пенсії?

Починати отримувати виплату недержавної пенсії можна за 10 років до виходу на пенсію відповідно до загальнообов’язкового державного пенсійного страхування згідно законодавства України.

 

Витяг з статті 61 Закону про НПЗ: «Пенсійний вік, що визначається учасником фонду, може бути меншим від пенсійного віку, який надає право на пенсію за загальнообов’язковим державним пенсійним страхуванням, але не більш як на 10 років, якщо інше не визначено законом. Пенсійний вік, що визначається учасником фонду, може бути більшим від пенсійного віку, який надає право на пенсію за загальнообов’язковим державним пенсійним страхуванням.»

 

Також, у законі вказані винятки, коли другу пенсію можна отримати раніше пенсійного віку.

Чи можливо банкрутство чи ліквідація недержавного пенсійного фонду?

Згідно Закону України «Про недержавне пенсійне забезпечення» НПФ не може бути визнаний банкрутом чи бути ліквідований за законодавством про банкрутство. У разі ліквідації НПФ усі пенсійні накопичення переводяться до іншого недержавного пенсійного фонду, у страхову організацію чи банк.

Хто керує фондом та слідкує за діяльністю НПФ?

Управлінням та поточний контроль діяльності НПФ здійснює Рада фонду. Члени Ради Фонду повинні бути сертифіковані з питань недержавного пенсійного забезпечення і постійно підтримувати свою кваліфікацію.

 

Контроль за діяльністю Фонду та обслуговуючих компаній здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку та Національний банк України.

Яка ймовірність, що фонд не виконає свої зобов’язання?

Недержавні пенсійні фонди – це неприбуткові організації, які здійснюють діяльність по залученню коштів юридичних та фізичних осіб для забезпечення пенсії громадянам.

НПФ – соціально значущі установи, тому вони у досить жорстко контролюються Державою: встановлені жорсткі вимоги до напрямків інвестування активів, НПФ не можуть бути визнані банкрутами, а при ліквідації кошти переводяться у інший Фонд тощо. Навіть сама діяльність НПФ через обслуговуючі компанії покликана запровадити додаткову надійність діяльності НПФ через механізм взаємного контролю діяльності обслуговуючих компаній.

Але, звісно, як будь яка фінансова установа, результат роботи НПФ може не задовільняти учасника НПФ. В такому разі учасник НПФ має право перевести свої пенсійні активи до іншого Фонду. Тому важливо самостійно періодично проводити контроль показників діяльності свого Фонду. Найбільш зручно це робити в Кабінеті Клієнта.

Чим недержавна пенсія відрізняється від депозиту?

Депозит – це фінансовий інструмент, який служить для накопичення на короткотермінові або середньотермінові цілі. В разі, якщо Банк, в якому громадянин накопичує депозит зазнає фінансових труднощів та не поверне депозит – у громадянина, принаймі теоретично, ще буде можливість переструктурувати свої доходи та накопичити на короткотермінову ціль ще раз.

На відміну від депозиту, накопичення в НПФ – це довготерміновий інструмент і в разі, якщо НПФ, в якому громадянин накопичує на власну пенсію, не буде спроможний виплачувати пенсійні заощадження – у громадянина вже не буде можливості другий раз накопичити собі на пенсію.

Саме тому Держава виставляє досить жорсткі вимоги до контролю діяльності НПФ, зокрема вимоги до напрямків інвестування пенсійних активів.

Як правило, дохідність депозитів трохи вища за дохідність НПФ. Це обумовлено тим, що для депозитів Банк може використовувати більш ризикові інвестиційні стратегії. Інвестиційна стратегія НПФ, як правило, більш консервативна з огляду більш жорстких вимог до диверсифікації пенсійних активів.

Більше інформації у розділі «Умови та переваги»

Що буде з рахунком у разі смерті учасника? Хто може скористуватись пенсійним накопиченням?

Усі накопичення учасника НПФ є його приватною власністю. Тому, у разі смерті учасника НПФ, вся накопичена сума успадковується і виплачується спадкоємцям у повному обсязі.

Чи можу я оформити пенсійний контракт у декількох фондах? Чи можна оформити пенсійний контракт на третю особу (мати, батько, чоловік, дружина чи діти)?

Так, ви можете оформити пенсійний контракт у різних недержавних пенсійних фондах. Один НПФ – один пенсійний контракт. На третіх осіб кількість контрактів – необмежена.

Можливо оформити пенсійний контракт на третю особу. Той хто оформляє контракт буде Вкладником, а третя особа буде виступати Учасником.

Як я буду отримувати недержавну пенсію та чи потрібно сплачувати податки при отриманні пенсії від недержавного пенсійного фонду?

Можливість отримати недержавну пенсію наступає з моменту настання пенсійного віку учасника та подання ним заяви про бажаний період та розмір виплат. Період отримання пенсії може бути від 10 років до довічного. Термін отримання пенсійних виплат Учасник фонду визначає самостійно.

Податок при отриманні пенсії становить 18% і сплачується від 60% суми пенсійних виплат – при виплаті пенсії на строк або пожиттєвій пенсії. В разі, якщо пенсія виплачується одноразово, то оподаткуванню по ставці 18% підлягає вся сума пенсії, тобто 100%. Але при отриманні пенсії існують і податкові пільги для певних категорій громадян – виплати учасникам старше 70 років та інвалідам І групи не оподатковуються.

Детальніше у розділі «Пільги та оподаткування»

Чи потрібно сплачувати податки на внески до недержавного пенсійного фонду?

Ні, податок на внески до недержавного пенсійного фонду не сплачуються.

Детальніше у розділі «Пільги та оподаткування»

З чого отримує прибуток недержавний пенсійний фонд? Що таке інвестиційний прибуток та у що можуть інвестувати вкладені гроші?

Власне НПФце неприбуткова організація. Згідно законодавства функція управління активами та, відповідно, заробітку прибутку від інвестування, покладена на Компанію з управління активами (КУА).

Інвестиційний прибуток – це той прибуток, який отримують у результаті інвестування у фінансові інструменти. Пенсійні активи можуть бути інвестовані у:

 • Банківські метали
 • Депозитні вклади
 • Цінні папери (акції, облігації)
 • Нерухомість

Отриманий прибуток від інвестування активів розподіляється серед учасників НПФ та, фактично, збільшує їх пенсійні капітали.

Зі звітами діяльності фонду пенсійного забезпечення можна ознайомитись у розділі «Результати діяльності».

хочу власну пенсію

ХОЧУ ЗАБЕЗПЕЧИТИ СОБІ КРУТУ ПЕНСІЮ!