Пенсійна система в Україні

Щоб зрозуміти самостійно, які переваги у недержавному пенсійному страхуванні, потрібно розуміти як працює зараз пенсійна система в Україні. Ні для кого не секрет, що пенсійна система – це певні інститути та норми з метою надання громадянам матеріального забезпечення, яка називається пенсією.

З 2004 року була прийнята пенсійна реформа, яка полягає у переході до трирівневої пенсійної системи

рівні пенсійної системи

1

Перший рівень – солідарна. Кошти, які перераховуються застрахованими особами та підприємствами до Пенсійного фонду України, а це 22% із заробітної плати у вигляді ЄСВ , відразу виплачуються нинішнім пенсіонерам. Через демографічну ситуацію (к-ть пенсіонерів зростає, а к-ть працюючих зменшується) ця система не може забезпечити належну пенсію. Тому щороку з держ.бюджету виділються значні додаткові сумми для перекриття дефіциту Пенсійного Фонду України.


Учасник рівня – Пенсійний фонд України

Накопичення:

  • ЄСВ (22%)
  • Збори до ПФУ
  • Дотації з Держбюджету

2

Другий рівень – накопичувальна система загальнообов’язкового пенсійного страхування. Частина обов’язкових пенсійних нарахувань буде переведена на персональні рахунки громадян, а це до 7% від заробітної плати громадян. Кошти будуть інвестуватись і тим самим збільшуватиметься розмір майбутніх виплат.

Дана система у нас не працює з 2004 року. Д. Шмигаль говорив що затвердження законопроєктів у даній реформі зможуть провести до 1 січня 2021 року. Але на разі терміни перенеслись до кінця 2021 року.


Учасник рівня – недержавні пенсійні та накопичувальний фонди

Накопичення:

  • Обов’язкові пенсійні внески (2-7% від заробітної плати)
  • Інвестиційний дохід

3

Третій рівень – недержавна накопичувальна система. У цій системі можуть брати участь усі і фізичні, і юридичні особи. Це система добровільних внесків на свій персональний пенсійний рахунок, який знаходиться у недержавному пенсійному фонді (НПФ). В Україні таких фондів приблизно 60. Внесені кошти інвестуються та приносять дохід, який обліковується на персональному рахунку. За 10 років до офіційно встановленого пенсійного віку в Україні учасник фонду отримує додаткову недержавну пенсію.


Учасник рівня – недержавні пенсійні фонди

Ця пенсія НЕ ЗАЛЕЖИТЬ від стажу роботи або державної пенсії, вона залежить від обсягу внесків, який вносив учасник, періоду виплат та доходу інвестування, який систематично нараховується на особистий рахунок учасника фонду.

Накопичення:

  • Індивідуальні/корпоративні внески
  • Інвестиційний дохід

Отже, НПФ – це система особистого, самостійного накопичення коштів на яку ви можете впливати, відповідно до того, яку пенсію ви хочете отримати. Саме така система уже успішно працює у багатьох країнах.(посилання на категорію блогу «Інші країни»).

ХОЧУ ЗАБЕЗПЕЧИТИ СОБІ КРУТУ ПЕНСІЮ!