Пенсійна система у світі

У світі існує три пенсійні системи: солідарна, накопичувальна і змішана. Тому, як говорять, навіщо придумувати велосипед? В Україні Д. Шмигаль до кінця 2021 року планує ввести у дію накопичувальну систему загальнообов’язкового пенсійного страхування. Наразі в Україні запроваджена солідарна пенсійна система, але і вона належно не працює, детальніше «Пенсійна система в Україні». Які ж пенсійні системи в інших країнах та як вони працюють?

Країни світу та їх пенсійна система

У різних країнах працює одна пенсійна система або дві (змішаний тип). Для прикладу, тільки солідарна система на Кубі. Тут пенсію платять громадянам, які досягли пенсійного віку і мають робочий стаж 25 років.

Тільки накопичувальна система у Пакистані, громадяни з початку робочої кар’єри сплачують внески на свій особистий рахунок.

Солідарна пенсійна система переважає і у країнах: Швеції, Польщі, Фінляндії, Ірані, Туреччині, Росії, Єгипті і Китаї. Звернемо увагу, що наприклад, у Швеції 16% від зарплати робітника відраховуються до загальнообов’язкових пенсійних рахунків та 2,5% на приватний пенсійний рахунок. У Польщі 19,5% від заробітної плати перераховується у пенсійний фонд, а також приватні пенсійні фонди. Єгипет, Туреччина, Іран – виплати здійснюються лише при досягненні пенсійного віку та наявності робочого стажу. У Китаї державну зарплату платять лише колишнім державним службовцям, усі інші роблять внески у пенсійний фонд.

Накопичувальна пенсійна система переважає у: Великій Британії, Італії, Австрії, Німеччині, Франції, США, Нідерландах, Грузії, Чилі, Аргентині, Перу, Колумбії, Індії та Казахстані. У Британії більшість відраховують зі своєї зарплати у пенсійні страхові фонди, а від державної пенсії взагалі можна відмовитись і не сплачувати внески.

У країнах: Німеччині, Нідерландах, Франції, Австрії та Італії здійснюється обов’язкове пенсійне страхування, але у них є корпоративні пенсії – підприємства оплачують своїм колишнім співробітникам пенсію.

У США, Чилі, Аргентина, Перу та Колумбія – у цих країнах діє повністю накопичувальна система пенсій, частина від заробітної плати перераховується на особистий рахунок у приватному пенсійному фонді.

Отже, якщо підсумувати досвід пенсійних систем у інших країнах можемо виділити такі принципи:

1

Запровадження обов'язкового другого рівня пенсійної системи

2

Поширення інформації про індивідуальні накопичувальні пенсійні програми

3

Збільшення податків або ставок внесків до системи з визначеною виплатою (для України це не підходить, можливо лише у разі сплати відсотку за рахунок зменшення податку на доходи для фіз.осіб)

4

Збільшення мінімального віку виходу на пенсію або основного віку виходу на пенсію (для України це дискусійно, у нас низька тривалість життя населення, якщо порівнювати з країнами Європи)

У більшості країн пенсійна система складається з державної та накопичувальної. У свою чергу держава зазвичай гарантує мінімум. Усі країни, які базуються лише на солідарній системі стикаються з проблемою збільшення пенсіонерів та зменшення працюючого населення.

Тому, накопичувальна пенсійна система та індивідуальні внески зовсім скоро стануть основним джерелом пенсій. Кращого «велосипеду» у пенсійній системі людство ще не придумало!

Читайте більше про пенсійну реформу в Україні та світі у блозі Фонду пенсійних заощаджень.

Блог

ХОЧУ ЗАБЕЗПЕЧИТИ СОБІ КРУТУ ПЕНСІЮ!