Недержавні пенсійні фонди: міфи та реальність

Усе частіше ми чуємо про зміни у пенсійному забезпеченні в Україні, про старт пенсійної реформи. Люди вважають, що реформа вирішить всі проблеми із майбутньою пенсією, тому мало хто задумується про пенсію та що буде у майбутньому. Часто проводять паралель із пенсійним забезпеченням в європейських країнах, але всі опускають момент, що у більшості цих країн кожен громадянин розпочинає накопичувати на свою пенсію разом з початком робочого стажу і часто за власний рахунок. Один із варіантів такого накопичення на власну пенсію – це недержавні пенсійні фонди. Які ж уже існують міфи та як реально виглядає система роботи недержавних пенсійних фондів?

Недержавні пенсійні фонди – реальні пенсії

Реальність 1: Недержавні пенсійні фонди підпорядковані Закону України

Недержавні пенсійні фонди (НПФ) – це один із способів накопичення власної пенсії, який відноситься до третього рівню пенсійної системи України (перший рівень – державна солідарна пенсія, другий рівень – державна накопичувальна пенсія, третій рівень – недержавна накопичувальна пенсія). Недержавні фонди працюють згідно Закону України “Про недержавне пенсійне забезпечення”

Учасниками недержавного фонду можуть бути громадяни України, які бажають накопичити особисту приватну пенсію, яка переходить у спадок або роботодавці, які турбуються про пенсію своїх співробітників. Для роботодавців існують певні пільги: відсутність ЄСВ, військового збору та ПДФО, внески відносяться до витрат підприємства.

Накопичуй на особисту пенсію самостійно!

Реальність 2: Недержавні пенсійні фонди не можуть бути визнані банкрутами

На даний момент в Україні існують біля 63 недержавних фондів. Активно діють з цього переліку не всі, але звертаємо вашу увагу, що жоден з існуючих НПФ не був визнаний банкрутом. Чому?

Тому що недержані пенсійні фонди не можуть бути визнані банкрутами згідно Закону України “Про недержавне пенсійне забезпечення”.

Контроль діяльності недержавних пенсійних фондів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку та Національний банк України.

Реальність 3: Кожен українець може мати недержавну пенсію. Плюси недержавної пенсії

Починати дбати про майбутню пенсію треба якомога раніше – чим раніше почав відкладати на пенсію – тим більший період накопичення – тим більша сума пенсійного капіталу буде накопичена. Один із найпростіших, найзручніших варіантів інвестицій у своє майбутнє – це недержавна пенсія. Адже:

  • Відкладаєш на пенсію скільки хочеш
  • Вносиш пенсійні внески коли хочеш
  • Будь-який період період накопичення
  • Можна призупинити внесення пенсійних внесків коли немає можливості
  • Є можливість отримати податкову знижку від держави до 18% та збільшити інвестиційну віддачу від накопичення власного пенсійного капіталу.

Свою діяльність НПФ здійснюють за допомогою обслуговуючих компаній:

Адміністратор – веде облік учасників пенсійного фонду, укладення контрактів, здійснення виплат рекламні послуги та ін.

Компанія з управління активами (КУА) – виконує функції інвестування пенсійних активів та отримання доходу від інвестицій.

Зберігач – здійснює ведення рахунків, контроль операцій управління активами, виконує розпорядження КУА та Адміністратора.

Прогноз своєї недержавної пенсії Ви можете прорахувати на калькуляторі недержавного пенсійного фонду “Фонд пенсійних заощаджень” (ФПЗ), що входить до складу Фінансової групи “ТАС”.

Прорахунок чітко сформує Вам графік накопичення пенсійного капіталу

Калькулятор негосударственной пенсии ФПС
Прорахувати недержавну пенсію – легко!

Та графік виплат – отримання пенсії:

Калькулятор негосударственной пенсии ФПС
Графік виплат недержавної пенсії

Також, на калькуляторі є можливість порівняти свою власну пенсію з державними пенсіями нинішніх пенсіонерів та працюючих.

Калькулятор негосударственной пенсии ФПС
Калькулятор недержавної пенсії

Окремий розділ із поясненнями є для пенсійних внесків, що здійснюються у НПФ за  рахунок роботодавця.

  • Укладаєте пенсійний контракт
  • Пишете заяву роботодавцю про перерахування частини заробітної плати у якості пенсійних внесків
  • Накопичуєте пенсійних капітал

Ключовою перевагою накопичення пенсії за рахунок внесків від роботодавця є можливість використати пільги для роботодавця та за рахунок них збільшити свої пенсійні внески.

Суть тут в тому, що пенсійні пільги для роботодавця звільняють від оподаткування пенсійні внески за своїх працівників. Тобто на пенсійні внески не нараховується ЄСВ та не утримується ПДФО. Це надає можливість без збільшення бюджету на фонд оплати праці отримати на свій пенсійних рахунок внесок на 50% більше.

Як працює така можливість використання пенсійних пільг роботодавця для збільшення пенсійних внесків – наочно показано на схемі: 

Накопичення на пенсію за допомогою роботодавця

Більш детальніше про можливості накопичення пенсії за рахунок роботодавця – дивись на сайті у розділі “Внески від роботодавця”.

Міфи про НПФ

Міф 1: Черговий МММ

Робота НПФ підпорядковується Закону України та недержавні фонди не можуть бути банкрутами. Це не окремі організації, які працюють по своїм правилам, це повноцінне доповнення у пенсійній системі, яке передбачено Законом, щоб допомогти українцям накопичити власну достойну пенсію.

Міф 2: Депозит краще

Депозит – це інструмент, який працює для накопичення на певні цілі. Зазвичай депозит розміщується на коротко- або середньотерміновий строк. Безумовно, цілі, на які накопичується капітал на депозиті важливі, але навіть якщо у банку будуть певні труднощі та в самому нагаливному випадку людина втратить депозит – то, як правило, у людини ще буде час накопичити кошти на поставлену ціль. Або змінити пріоритети та відмовитись від цілі. Крім того, часто в процесі накопичення людина змінює ціль та людина використовує депозит для купівлі чогось іншого.

З накопиченнями на пенсію – інша справа. Накопичення у НПФ – це довготривале накопичення. Це інструмент, який дає можливість накопичити лише на пенсію та не витратити кошти у разі інших потреб у житті. Та, що найбільш важливо, в разі втрати накопичень на пенсію – другого шансу накопичити пенсійний капітал вже не буде. Тому держава виставля більш жорсткі вимоги до контролю діяльності НПФ.

Більш наочно порівняльний аналіз між депозитом та накопиченнями в НПФ показано на малюнку:

Шкала вигоди НПФ
Джерело: Сімейний бюджет

До того ж, з доходу від депозиту Ви протягом накопичення сплачуєте податок 18%+1.5%, а у НПФ ваші внески роками реінвестуються без податків.

Міф 3: Це ненадійно

Недержавні фонди обслуговують професійні обслуговуючі компанії, які здійснюють взаємоконтроль діяльності НПФ. Також згідно Закону України контроль здійснюється: Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку та Національний банк України.

Висновки:

Отже, недержавні пенсійні фонди – це повноцінна система пенсійного забезпечення, яка регулюється, контролюється Законом України та створена для особистого накопичення коштів на власну приватну  пенсію, яка може перейти у спадок. Пенсійний капітал інвестується та заробляє дохід тоді, коли Ви будете отримувати пенсійні виплати. Ваше майбутнє у ваших руках, як і гідний рівень пенсії у найдовшій відпустці у вашому житті!

5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 коментарів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі